Baseball w Warszawie

Archiwum Październik, 2014

Osiągnięcie sukcesu w baseballu

Dodano przez admin dnia 8 października 2014 Dodaj komentarz

Baseball to gra trudna technicznie. Wyszkolenie dobrego zawodnika trwa latami. Grać może jednak każdy, z mniejszymi jak i z większymi umiejętnościami. Baseball to gra błędów. Zazwyczaj w meczu wygrywa ta drużyna która zrobi ich mniej. Nie ma drużyn ani zawodników którzy nie popełniają błędów. W meczu chodzi o to aby wymusić je na przeciwniku, a samemu je ograniczyć.

Błędy wynikają z dwóch rzeczy. Z braku w wyszkolenia oraz złych decyzji. Wyszkolenie jest to coś co zdobywa się latami na treningach wykonując niezliczoną ilość powtórzeń umysł i mięśnie zapamiętują ruchy dzięki czemu podczas meczu odtwarzane są automatycznie bez udziału świadomości. Jedynym sposobem na poprawienie techniki jest wykonywanie prawidłowych ćwiczeń i bycie przy tym systematycznym.

Złe decyzje podczas meczu biorą się z braku doświadczenia. Brak doświadczenia prowadzi często do niepewności oraz uleganiu presji. Zawodnik który rozegrał niezliczoną ilość meczów wie co ma robić na boisku, potrafi oszacować prawdopodobieństwo czy dana akcja się uda.

Koncentracja na akcji.

Często spotykanym błędem podczas zawodów jest rozpamiętywanie poprzednich akcji. Najbardziej widocznym objawem tego jest samoobwinianie. Samoobwinianie polega na tym że po źle wykonanej akcji zawodnik wywołuje w sobie poczucie winy, spada jego pewność siebie, trzyma w pamięci poprzednią akcję.

Najważniejszą rzeczą podczas meczu jest skupienia na tym co może teraz się stać. Poprzez rozpamiętywanie poprzednich nieudanych akcji blokuje się ten stan. Zazwyczaj prowadzi to do kolejnych błędów i przegrania meczu.

Podobnym problemem jest obwinianie innych lub okoliczności. Nie dość że zawodnik sam trzyma w pamieci poprzednią akcję to jeszcze przekazuje to innym. Z tego powodu ważną zasadą jest to aby podczas meczu czy treningu nie zarzucać innym że zrobili coś źle, nie umieją czegoś albo są nie wystarczająco dobrzy.

Skuteczną metodą na koncentrację na akcji jest przekierowanie myśli z tego co stało się przed chwilą, na to co stanie się za moment. W obronie przed każdą akcją należy przewidzieć jakie są możliwe zagrania. Każdy zawodnik powinien to zrobić ze swojej strony. Przed każdą akcją należy zrewidować w pamięci ilość outów oraz na jakiej bazie znajdują się zawodnicy. Potem należy opracować plan zagrywki gdy piłka trafi do danego zawodnika (z powietrza, po ziemi) a następnie do kogo należy podać. Należy również rozpatrzyć przypadek gdy piłka trafi do innego zawodnika a my będziemy musieli zaasekurować lub wbiec na bazę aby złapać podaną piłkę.

Co zrobić aby osiągać szybkie postępy?

Po każdym meczu oraz treningu należy zadać sobie dwa pytania:

  • Co zrobiłem dobrze?
  • Co mogłem zrobić lepiej?

Zastanawiając się co zrobiło się dobrze utrwala się w pamięci pozytywne zagrania, wzrasta pewność siebie. W przyszłych podobnych sytuacjach będziemy już wiedzieli jak postąpić.

Zastanawiając się co można było zrobić lepiej jesteśmy w stanie przemyśleć co było przyczyną niepowodzenia oraz jak na przyszły raz temu zapobiec.

Giants Oakland A's World Series Baseball