Urodzenie się małego dziecka zwykle powoduje ogromne zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do kina, spotkania z przyjaciółmi czy wieczorne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak może mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Często powtarzana zasada mówi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak podważać tego porzekadła. W pierwszych miesiącach po porodzie to właśnie noworodek powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się wczorajszymi garami w zlewie czy poplamioną podłogą w korytarzu. Wszelkie domowe obowiązki mogą zaczekać. Maleństwo jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że nowy członek rodziny będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, jeśli niemowlak będzie często chciał jedzenia. W pierwszych dniach życia dziecko nie ma jeszcze regularnych odstępów między codziennymi posiłkami. Może więc być tak, że raz odstęp będzie trwał sporo czasu, a następnie maleństwo będzie wołało o jedzenie co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, która powinna rządzić życiem młodej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieregularnym cyklu snu i karmień małego dziecka każdy plan może okazać się niepotrzebny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie snu malucha. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się irytować.

Nie martw się, gdy na początku troszczenie się o dziecko będzie dla ciebie za trudne. Wprawa przychodzi z czasem.